Manualny Drenaż Limfatyczny

Manualny Drenaż Limfatyczny

     Teoretyczne i praktyczne podstawy Manualnego Drenażu Limfatycznego pozostają niezmienione do dziś od  1934 roku. Wówczas to duński lekarz      i masażysta Emil Vodder opublikował wyniki swoich dwudziestoletnich badań klinicznych               i doświadczeń związanych z zastosowaniem drenażu limfatycznego. Drenaż limfatyczny jako metoda jest wciąż udoskonalana     i poddawana wielu badaniom. W celach leczniczych metodę manualnego drenażu limfatycznego wykonuje się najczęściej wg opracowania dra Emila Vodera lub prof. dra med. Michaela Foldiego, który w latach 80-ch znacznie rozwinął terapię drenażu limfatycznego.

Opis zabieguCena zabiegu

Czym jest Manualny Drenaż Limfatyczny

     Manualny Drenaż Limfatyczny polega na stymulacji układu limfatycznego poprzez zastosowanie określonych technik              i specjalistycznych ruchów, powodujących przepchanie limfy. Limfa jest jasnym wodnistym płynem, który zawiera min: białka      i elektrolity. Pochodzi ona z krwi i oczyszcza tkanki organizmu. Znajdują się w niej limfocyty, które wchodzą w skład układu odpornościowego.  Drenaż limfatyczny jest dziś jedną z podstawowych metod manualnego – czyli wykonywanego ręcznie masażu - wykorzystywaną w rehabilitacji, lecznictwie, odnowie biologicznej, kosmetyce oraz medycynie estetycznej                    i chirurgii plastycznej.

Główne zasady i działanie drenażu limfatycznego

     Manualny Drenaż Limfatyczny jest łagodnym w odczuciach zabiegiem, który głęboko, pozytywnie i skutecznie wpływa na cały organizm. Masaż kończyn rozpoczyna się od części bliższych, a kończy na dalszych. Ruchy odbywają się zgodnie z przepływem limfy w układzie limfatycznym i krwi w układzie żylnym. Fizjologiczny przepływ chłonki wymaga wolnego, lecz stanowczego tempa masażu, unikając nadmiernego rozgrzania tkanek. Większość naczyń limfatycznych, na które mamy wpływ podczas zabiegu znajduje się tuż pod skórą, dlatego techniki wykonywane są z umiarkowaną siłą, bez zbędnego naciskania naczyń o tkanki głębiej leżące tj. powięź, mięśnie.
Główne działanie drenażu limfatycznego:

  1. Zmniejsza wysięki oraz zastoje limfatyczne poprzez poprawę krążenia limfatycznego ( to jedna z podstawowych metod fizykalnych w przeciwdziałaniu i leczeniu obrzęków limfatycznych o znanej etiologii )
  2. Przyspiesza usuwanie szkodliwych substancji powstałych w wyniku przemiany materii
  3. Oczyszcza organizm z toksyn i wzmacnia system immunologiczny.
     

Wskazania do Manualnego Drenażu Limfatycznego

 
     Podstawowe wskazania do drenażu limfatycznego obejmują w szczególności: obrzęki o znanej etiologii, traumatologię sportową, zmiany skórne spowodowane zaburzeniem krążenia chłonki, stany pourazowe, schorzenia ze stanami zapalnymi      (po przejściu stanu ostrego), przyspieszenie absorpcji siniaków i krwiaków. Drenaż limfatyczny jest jednym z podstawowych zabiegów w terapii cellulitu.
Wykorzystuje się go również u osób trenujących wyczynowo, będących po dużym wysiłku fizycznym w celu poprawy krążenia limfatycznego i likwidacji obrzęków powysiłkowych oraz przyspieszenia wydalania kwaśnych metabolitów z organizmu oraz poprawy warunków odżywczych tkanek.
Przed przystąpieniem do terapii, a także w trakcie jej trwania, bardzo ważny jest stały kontakt z lekarzem. Należy się z nim konsultować czas rozpoczęcia drenażu, obszar zabiegu ( drenaż częściowy lub całkowity ) oraz liczbę powtórzeń. Głównie dotyczy to pacjentów z przebytymi chorobami infekcyjnymi, po amputacjach i resekcjach w przebiegu leczenia chorób nowotworowych oraz osób w podostrych stanach zapalnych przebiegających z obrzękami.
Terapeutyczne działanie Manualnego Drenażu Limfatycznego korzystnie uzupełnia spokojny przebieg masażu, który relaksuje    i odpręża.