Masaż sportowy jest formą oddziaływania na organizm sportowca. Wykorzystując bodźce mechaniczne w postaci rozcierania, ugniatania, oklepywania i wyciskania, wywołuje odczyn fizjologiczny w tkankach, narządach i układach. Poszczególne techniki masażu wykonuje się energicznie, dostosowując siłę bodźca do indywidualnej reaktywności sportowca i mając na uwadze rodzaj uprawianej dyscypliny sportu.
Masaż sportowy został opracowany na bazie masażu klasycznego-leczniczego w celu zwiększenia możliwości czynnościowych organizmu i osiągnięcia najlepszej gotowości psychofizycznej przed zawodami. Masaż sportowy jest jednym z ważniejszych elementów odnowy biologicznej doprowadzającym w krótkim czasie organizm sportowca po dużym wysiłku do stanu wyjściowego oraz wspomagającym leczenie urazów powstałych podczas treningu lub zawodów.
Masaż treningowy wzmocni zdolności sportowca do pracy na treningu, zwiększając elastyczność i wydolność mięśni. Przeprowadzony pomiędzy okresami wzmożonego wysiłku 2-3 krotnie przyspieszy regenerację organizmu do stanu prawidłowego. Związane jest to z zwiększonym dopływem substancji odżywczych do mięśni i przyspieszonym usuwaniem z mięśni toksyn oraz produktów przemiany materii.
Masaż jest środkiem zapobiegawczym dla wszelakich kontuzji, które mogą powstać pod wpływem przeciążeń występujących w sporcie wyczynowym jak i amatorskim.
Masaż sportowy przyspieszy rekonwalescencję po doznanym urazie i wpłynie na utrzymanie masy oraz siły mięśni podczas unieruchomienia kończyny. Wspomoże także przygotować układ mięśniowo-szkieletowy do wzmożonego wysiłku po długim okresie biernej aktywności fizycznej.